Basından Haberler

http://m.mygazete.com/icerik_detay/antalyali-bisikletci-turkiye-turuna-cikiyor

Antalyalı bisikletçi Türkiye turuna çıkıyor

Dağcılık ve kaya tırmanışı sporları ile uğraşan ve çocukluğundan beri bisiklet kullanan Oğuz Öztürk, bilişim sektöründeki işini bırakıp bisikletle 8 ay sürecek bir Türkiye turuna çıkıyor.

Antalyalı bisikletçi Türkiye turuna çıkıyor

Tarih : 25.03.2016

Türkiye’yi adım adım gezme hayalini bisiklet sevdası ile birleştirmek isteyip planını şekillendiren Oğuz Öztürk, projesinin geniş bir kitleye hitap edebilecek bir amacı olmasını istediğini söyleyerek, “Öncelikle Türkiye’nin ve tüm dünyanın ihtiyacı olan ‘barış’ bu projenin amacı haline geldi. Projemin adını da ‘Barış İçin Pedalla’ olarak belirledim. Gezimin ayrıntılarını www.barisicinpedalla.com adındaki web sitemde paylaşacağım” dedi.

10 BİN 500 KİLOMETRE YOL KAT EDECEK

27 Mart Pazartesi günü İzmir Konak Meydanı Hasan Tahsin Anıtı önünden başlayacak Türkiye turunu yaklaşık 8 ayda tamamlamayı planlayan Öztürk, ortalama 10 bin 500 kilometre yol kat edecek. Tek başına çıkacağı bu yolculuk boyunca, çadırda mecbur kalırsa da otellerde konaklayacak olan Öztürk, ulaştığı şehirlerde müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret edecek.

Doğu bölgelerindeki illere seyahat etme konusunda bir çekincesinin olmadığını söyleyen Öztürk, “Aslında herkesin ilk merak ettiği soru da bu ama o bölgeler için ekstra bir planım yok. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarla yanyana gelip onların ağzından ne gibi sorunları olduğunu dinlemek ve barış hakkındaki düşüncelerini de öğrenmek istiyorum” dedi.

81 ili kapsayan ‘Barış İçin Pedalla’ projesinin maliyetinin ortalama 10.000 TL olduğunu belirten Öztürk, bir sonraki projesini şöyle açıkladı: “Daha sonra kaya tırmanışı ve dağcılık alanında kendimi daha da geliştirip K2’ye çıkmak için sponsor aramaya başlayacağım. Bisiklet benim hayatımın bir parçası zaten bunun için de öncelikle Antalya’da gerek yönetim kurulunda bulunduğum Antalya Bisiklet Derneği gerekse de bireysel çabalarımla bisikletin gelişmesi adına elimden geleni yapmaya çalışacağım. Antalya bisiklet adına çok şanslı bir şehir her an bisiklet sürebileceğiniz ve çok kısa sürede doğanın içinde olacağını yüzlerce rota ile çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bisikleti günlük yaşantımıza dahil ederek daha çok bisiklet yollarının açılmasını sağlayabiliriz. Böylece yarınlarımıza daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya bırakabiliriz. Barış ile kalın çünkü, barış herkes için.”

(Ferhan Bozkaya)

http://www.kipeo.com.tr/haberler/baris-icin-pedalla

news20_1.jpg

"Barış için Pedalla" ismini verdiği Türkiye Turu projesini hayata geçirmeyi planlayan Oğuz Öztürk, 81 ilimize giderek aslında barışın sanılandan uzak olmadığını, tüm kalplerde barış için ne kadar çok yer olduğunu, her insanın doğasında barışın ne kadar çok arzulandığının portresini gözler önüne sermeye çalışacak.

Oğuz Öztürk, projesini şu şekilde tanımlıyor ;
"Anadolu insanının özüne yapacağımız bu yolculukta elleri nasırlı ve gözleri umudun ışığı ile aydınlanan canların gönüllerine konuk olacağız. Bazen bir gözyaşı bazen de içten bir gülümseme olacak soframızda ama bileceğiz ki biz biriz ne bir eksiğimiz ne de bir fazlamız var diğerinden. Dilden farklı sesler çıksa da yürekten hep aynı sesler yükselecek ve bu sadece "Barış'ın Sesi" olacak. Artık yeter dediğimiz acılar gelecek aklımıza, nedenini kimsenin bilmediği kavgalar, bir damla sudan gelip yıllarca bize bakan toprakla bütünleşeceğimizi hatırladığımız anda ise yine "Barış" sesleri çınlayacak kalbimizin duvarlarında. "Barış ile kalın" çünkü "Barış herkes için"

27.03.2016 saat 11,00'de İzmir Saat Kulesi yanında yer alan Hasan Tahsin Anıtı önünden Barış için Pedalla kapsamındaki Türkiye Turu'nun ilk pedalını basan Oğuz Öztürk, maceralarını ve gördüğü güzelliklerin resimlerini takipçileriyle paylaşıyor.


news20_2.jpg

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/547101/Baris_icin_3_bin_900_km_pedal_cevirdi.html

Barış için 3 bin 900 km pedal çevirdi

Antalya Bisikletliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi 37 yaşındaki Oğuz Öztürk, 'Barış için pedalla' projesi kapsamında 3 ay önce İzmir'den başlattığı bisiklet turunda Hakkari'ye ulaştı.Bunlarla da ilgilenebilirsiniz

[Haber görseli]

İzmir'den başlayarak 3 bin 900 kilometrelik bisiklet turu kapsamında Ege, Akdeniz, Güneydoğu bölgelerinde birçok ili gezen Antalya Bisikletliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Öztürk, Hakkari'ye ulaştı. İnsanların ölmemesi ve kardeşçe barış içinde yaşamaları için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Öztürk, "Buradan Van'a, ardından Karadeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgesine gitmeyi hedefliyorum. Bisiklet turumu İstanbul'da noktalayacağım. Ben barış için yola çıktım. Amacım Doğu ve Batı'nın birbirini daha iyi tanıması. Bu zorlu süreçlerde yaşanılan olayların bir an önce son bulması, ölümlerin olmaması ve insanların gerçekten kardeşçe Türkiye'de yaşayabileceğini herkesin göstermesini istiyorum. Bu amaçla da gittiğim her yerde insanları tanımak, onların neler düşündüğünü, neler hissettiğini öğrenmeye çalışıyorum. Savaşla bu işin çözülemeyeceğini artık gerçekten öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/baris-icin-pedal-ceviren-bisikletci-igdir-yerelhaber-1458939/

BARIŞ İÇİN PEDAL ÇEVİREN BİSİKLETÇİ IĞDIR’DA

fft261_mf15656361.Jpeg

IHA

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayınfft258_mf15656358.Jpegfft258_mf15656364.Jpeg

Iğdır (İHA) – ‘Barış için pedalla’ projesi kapsamında Türkiye’nin 81 iline giderek barışın sanıldığı kadar uzak olmadığını anlatmak amacıyla bisikleti ile yola çıkan Oğuz Öztürk, Iğdır’a geldi.
27 Mart 2016 tarihinde İzmir Saat Kulesi yanında yer alan HASAN-tahsin/ " target="_blank" class="tag">Hasan Tahsin Anıtı önünden ‘Barış için pedalla’ projesi kapsamında Türkiye turunun ilk pedalını çeviren Oğuz Öztürk, Iğdır’a geldi. Türkiye turu projesini hayata geçiren ve 81 ile giderek aslında barışın sanılandan uzak olmadığını, tüm kalplerde barış için ne kadar çok yer olduğunu, her insanın doğasında barışın ne kadar çok arzulandığının portresini gözler önüne sermek için yollarda olduğunu dile getirmek için yola düştüğünü belirten Oğuz Öztürk, “Bisikletimle 81 ile giderek buraları,insanları ve memleketimizi tanımak ve barış adına neler yapabiliriz? İnsanların bu süreç içerisinde barışla ilgili düşünceleri nelerdir? Barışa dair bakış açıları nasıldır? Bunları görmek ve öğrenmek için yola çıktım” dedi.
Yaklaşık 4 ay önce İzmir’den yola çıktığını ifade eden Öztürk, “Bu süreçte Ege Bölgesi’ni dolaştıktan sonra Akdeniz’e geçtim. Güneydoğu Anadolu’yu gezdikten sonra da şimdi Doğu Anadolu’dayım. Ben buraya kadar geldim, Güneydoğuyu, doğuyu geçtim ve hiçbir problemle karşılaşmadım.Buralarda yaşayan halk o kadar candan ve misafirperver ki; gerçekten bütün batıdaki arkadaşlarımı buraya tur yapmaları için bekliyorum.Buralarda herhangi bir tehlikenin olmadığını ben çok samimi bir şekilde söylüyorum. Sizlere gönül rahatlığıyla buralara gelip, buradaki bir çok tarihi eseri görmenizi tavsiye ediyorum. Doğubayazıt’ta İshakpaşa Sarayı’nı gördüm ve gezdim. Gerçekten devasa ve muhteşem güzellikte bir sarayımız. Ben barış adına yoluma devam edeceğim. Burdan Kars, Ardahan, Artvin’e ve oradan da Karadeniz Bölgesi’ne gideceğim. Nasip olursa Türkiye turumu İstanbul’da bitirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Yaklaşık 3 ay sonra Türkiye turunu bitireceğini dile getiren, Öztürk, bu süreç içerisinde edindiği bilgileri, tecrübeleri, bölge halklarının nasıl olduğunu insanlara anlatıp, barış için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.